top of page

GLOBAL CIVICS ACADEMY Lise 3'ler için Yaz Okulu Açıyor

Hızla değişen bir dünyada başarılı olmak için küresel değişimin dinamiklerini ve bu dinamiklerin tartışıldığı mecraları ve kavramları yakından tanımak gerekiyor. Fakat Türkiye'deki lise eğitimi ve ülkemizin genel fikir iklimi gençlerin bu tür küresel yetkinliklerle donanmaları için çok elverişli değil. Bu eksikliği tamamlamak ve İstanbul'daki gençlerin küresel akranlarıyla etkin şekilde rekabet edebilmelerini sağlamak için Global Civics Academy, Ağustos 2014'de yoğunlaştırılmış kurs düzenleyecek.

 

Kurs 10 gün boyunca (11-22 Ağustos) her gün 10:00-13:00 arasında İstanbul'da gerçeleşecek ve katılımcı sayısı 10 öğrenci ile sınırlı olacaktır. İdeal katılımcılar, dünyayı merak eden ya da kendilerini dünyada konumlandırma şekillerinin -örneğin bir State of Purpose'da- özgün anlatımlarını kurgulama aşamasında olan Lise 3 öğrencileridir.

 

Kurs, Global Civics Academy kurucusu Hakan Altınay tarafından ve İngilizce olarak düzenlenecektir. Kursun sonunda başarılı katılımcılara Global Civics Academy tarafından Future Fellows sertifikası verilecektir.

 

Global Civics Academy Nedir? Global Civics Academy karşışıklı etkileşimin ve bağımlılığın hızla arttığı bir dünyada nasıl yaşanabilir sorunu etrafında örgütlenmiş bir akademidir. Global Civics Academy’de küresel eşitsizlik, iklim değişikliği, uluslararası adalet mekanizmaları gibi konu başlıkları tartışılmaktadır. Academy'nin kurucusu Hakan Altınay, yönetim kurulu üyeleri Harvard'dan Kathryn Sikkink, New Economics School'dan Sergei Guriev ve Fudan Universitesi'nde Dingli Shen'dir. Akademi, United Nations Academic Impact üyesidir. Akademinin hocaları arasında, Australian National University'nin Rektörü ve Avusturya Dışişleri eski Bakanı Gareth Evans, Oxford'dan Mark Harrison, University of Johannesburg'dan Thaddeus Metz, International Criminal Court'un eski savcısı ve şimdi NYU'da ders vere Luis Moreno Ocampo, Einstein'in kurumu Princeton'daki Institute for Advanced Studies'den Dani Rodrik, National University of Singapour'dan Mohamed Razeen Sally, Potsdam Institute'dan Hans Joachim Schellnhuber, Avrupa Dış Politika eski Yüksek Temsilcisi ve ESADE'nin Rektorü Javier Solana ve MIT'den Ethan Zuckerman gibi isimler bulunmaktadır.

 

Hakan Altınay Kimdir? Global Civics Academy'nin kurucusu Hakan Altınay yurtiçinde Boğaziçi, Koç ve Sabancı Üniversite'lerinde, yurtdışında Cambridge, Oxford, Yale Üniversite'lerinde ders verdi. Altınay, dünyanın önde giden iş ve devlet insanlarına danışmanlık yapıyor. Makaleleri Financial Times, International Herald Tribune ve New York Times gibi mecralarda yayımlandi. Global Civics: Responsibilities and Rights in an Interdependent World adlı kitabı dünyanın en saygın düşünce kuruluşu kabul edilen Brookings Institution tarafından basıldı ve Arapça, Çince, İspanyolca, Portekizce ve Rusça'ya çevrildi.

 

Nasıl kayıt olurum? 30 Mart Pazar gününe kadar Sevgi Şairoğlu ile irtibata geçerek (ssairoglu@globalcivics.net) ön kayıt yaptırabilirsiniz. Kesin kayıtlar sözlü bir görüşme sonrasında yapılacaktır. Kurs ücreti 1.000TL'dir.

Music
bottom of page